Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

Inne nazwy objawów choroby: ;

Do zatrucia tlenkiem węgla może dojść na skutek niesprawnego działania instalacji gazowej lub pieca domowego. Każdego roku z powodu zatrucia tą podstępną substancją ginie kilkadziesiąt osób.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie tlenkiem węgla

Objawy zatrucia tlenkiem węgla nie są charakterystyczne. Ich nasilenie zależy przede wszystkim od stężenia tlenku węgla w powietrzu, ale także od wartości tlenkowęglowej hemoglobiny we krwi.

Ta druga powstaje na skutek łączenia się tlenku węgla z hemoglobiną, podczas którego dochodzi do wyparcia z komórek cząsteczek tlenu.

Pierwszy etap zatrucia


Na początku ofiara odczuwa niewielką duszność. Pojawia się zmniejszenie ostrości widzenia oraz kołatanie serca. Ofiara może skarżyć się także na ból głowy.

Kolejny etap

Kiedy ofiara nadal przebywa w zatrutym pomieszczeniu, pojawia się nadmierne pobudzenie organizmu. Dodatkowo osoba taka zaczyna wymiotować i traci orientację. Następnie występują zaburzenia świadomości oraz oddychania. Mogą pojawić się także mimowolne ruchy gałek ocznych, zwane gałkami ocznymi pływającymi.

W miarę upływu czasu u ofiary można zauważyć nierówność źrenic, przyspieszenie i zaburzenie rytmu serca oraz obniżenie ciepłoty ciała. Następnie pojawiają się drgawki i zmiany skórne, a chory wpada w śpiączkę.

Powikłania

Ciężkie zatrucie tlenkiem węgla może powodować wiele powikłań, między innymi uszkodzenie pnia mózgu, które objawia się sztywnością ciała. Mogą wystąpić także drżenia, upośledzenia mimiki czy zaburzenia mowy. Jeśli ofiara jest wystawiona na działanie tlenku węgla bardzo długo, może dojść u niej do uszkodzenia mięśnia sercowego i nerek oraz do zakrzepowego zapalenia naczyń krwionośnych.

Pierwsza pomoc

Polega na natychmiastowym usunięciu ofiary z zatrutego pomieszczenia i szybkim jej transporcie do najbliższego szpitala. Jeśli nie jesteś w stanie przetransportować chorego, zadzwoń po pomoc (112 lub 999).

Profilaktyka


Zatrucie tlenkiem węgla może prowadzić nawet do śmierci. Aby tego uniknąć najważniejsza jest profilaktyka. Nigdy nie zostawiaj czynnego silnika spalinowego w garażu i nigdy nie naprawiaj załączonego silnika. Przeprowadzaj na bieżąco kontrolę piecyków gazowych oraz drożność przewodów kominowych. Nie zostawiaj otwartego paleniska bez dozoru i nie pozwalaj dzieciom na jego samodzielne doglądanie. 

Chwila nieostrożności lub bezmyślności może skończyć się tragicznie dla ciebie i twoich bliskich. W sytuacji zagrożenia nie wpadaj w panikę i pamiętaj, że odpowiednio wcześnie zapewniona pomoc może uratować życie.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie tlenkiem węgla

Objawy zatrucia gazem

Objawy zatrucia gazem różnią się w zależności od rodzaju gazu. Inaczej będzie manifestować się zatrucie gazem drażniącym a inaczej zatrucie gazem duszącym. Intensywność objawów zatrucia gazem będzie też zależna od stężenia gazu oraz czasu działania gazu na organizm człowieka.... czytaj więcej

Objawy zatrucia arszenikiem

Arszenik to substancja nieorganiczna, która obecnie stosowana jest w leczeniu między innymi nowotworów. Niegdyś, używana była do przeprowadzenia aborcji. Stosowana była również przy próbach samobojczych. Teraz przez ograniczony dostęp do tej sytuacji, do zatruć dochodzi głównie u osób mających zawodowy kontakt z tą substancją.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy