Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zatrucia gazem

Objawy zatrucia gazem różnią się w zależności od rodzaju gazu. Inaczej będzie manifestować się zatrucie gazem drażniącym a inaczej zatrucie gazem duszącym. Intensywność objawów zatrucia gazem będzie też zależna od stężenia gazu oraz czasu działania gazu na organizm człowieka.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie gazem

Objawy zatrucia gazem drażniącym

Do gazów drażniących zaliczamy chlor, dwutlenek siarki, tlenek azotu, amoniak oraz fosgen. Gazy drażniące mają postać dymów, gazów, mgieł lub pyłów. Na zatrucie są narażone przede wszystkim osoby pracujące w rolnictwie lub przemyśle.

Gazy drażniące w zależności od czasu działania na organizm oraz od ich stężenia mogą wywoływać mniej lub bardziej widoczne i niebezpieczne skutki. Pierwsze objawy zatrucia gazem drażniącym będą dotyczyły oczu. Oczy osoby narażonej na kontakt z gazem drażniącym będą łzawiły. Warto podkreślić, że okres bezobjawowy może trwać nawet kilka godzin.  Pierwszym objawem jest również pieczenie oczu i światłowstręt. Z czasem pojawiają się objawy dotyczące górnych dróg oddechowych. Pojawia się kaszel i kichanie. Kolejnym objawem jest duszność oraz ból w klatce piersiowej. Ból ten określany jest jako piekący. Skutkiem zatrucia gazem drażniącym może być obrzęk płuc.

Objawy zatrucia gazem duszącym

Do gazów duszących zaliczamy: argon, metan, hel, wodór, azot i neon. Doprowadzają one do obniżenia poziomu tlenu we wdychanym powietrzu oraz powodują niedotlenienie organizmu. Do gazów z grupy duszących zaliczamy również tlenek węgla, dwutlenek węgla, siarkowodór i cyjanowodór. Na uwagę zasługuje fakt, że tlenek i dwutlenek węgla są to gazy bezwonne. Z tej przyczyny bardzo ważne jest, aby dostrzec pierwsze objawy zatrucia i interweniować już na etapie pierwszych symptomów. Pierwszymi objawami zatrucia tlenkiem węgla są bóle głowy i spadek koncentracji. Ból głowy dotyczy okolicy skroniowej i czołowej.

Skutkiem zatrucia dwutlenkiem węgla jest obrzęk mózgu i w rezultacie utrata przytomności. Zatrucie tlenkiem węgla objawia się bólami i zawrotami głowy oraz nudnościami i wymiotami. U osoby narażonej na kontakt z tlenkiem węgla pojawiają się drgawki a skóra staje się blada. Wraz z upływem czasu na skutek oddziaływania tlenku węgla pojawia się osłabienie a w konsekwencji utrata świadomości. Na uwagę zasługuje fakt, że u osób zatrutych, mimo że są świadome, że mogą być ofiarami zatrucia, pojawia się zobojętnienie na to niebezpieczeństwo.

Objawem zatrucia gazami duszącymi, który jest wspólnym objawem dla wszystkich wyżej wymienionych gazów, jest niedotlenienie organizmu, co w konsekwencji prowadzi do utraty przytomności.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie gazem

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

Do zatrucia tlenkiem węgla może dojść na skutek niesprawnego działania instalacji gazowej lub pieca domowego. Każdego roku z powodu zatrucia tą podstępną substancją ginie kilkadziesiąt osób. czytaj więcej

Objawy zatrucia arszenikiem

Arszenik to substancja nieorganiczna, która obecnie stosowana jest w leczeniu między innymi nowotworów. Niegdyś, używana była do przeprowadzenia aborcji. Stosowana była również przy próbach samobojczych. Teraz przez ograniczony dostęp do tej sytuacji, do zatruć dochodzi głównie u osób mających zawodowy kontakt z tą substancją.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy