Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zatrucia chlorem

Choć chlor najczęściej kojarzy się z basenem, to do zatruć najczęściej dochodzi w domu. Wiąże się to z tym, że chlor używany jest w domowych środkach czystości (środki czystości, produkty wybielające). Zatrucie chlorem powoduje objawy w całym organizmie. Dolegliwości z tym związane będą dotyczyły zarówno układu oddechowego, jak i układu pokarmowego i układu krążenia.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie chlorem

Objawy zatrucia chlorem a układ pokarmowy

Objawem dotyczącym układu pokarmowego jest pieczenie w ustach. Skutkiem zatrucia jest też ból gardła oraz jego opuchlizna. Osoby zatrute chlorem skarżą się na ból żołądka. Dochodzi u nich do wymiotów i biegunek. W stolcu pojawia się krew - tzw. krwawa biegunka.

Objawy zatrucia chlorem a układ oddechowy

Dochodzi do obrzęku błony śluzowej dróg oddechowych. Widoczne jest zaczerwienienie błony śluzowej. W konsekwencji pojawia się duszność, kaszel i sinica. Niebezpiecznym objawem zatrucia chlorem jest obrzęk płuc lub głośni. Obrzęk płuc jest najczęściej przyczyną zgonu u osób zatrutych chlorem.

Objawy zatrucia chlorem a układ krążenia

Kontakt z chlorem nie jest obojętny dla krwi. Zmienia się jej kwasowość - zostaje obniżona. W konsekwencjo zatrucia chlorem dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi. Do śmierci może dojść z powodu niewydolności krążenia.

Objawem zatrucia chlorem są również drgawki oraz obfite ślinienie.

Zatrucie chlorem - objawy dotyczące oczu

Zatrucie chlorem może powodować poważne uszkodzenie oczu. Pod wpływem tej substancji oczy zostają podrażnione i pojawia się nieprzyjemne uczucie pieczenia. Widoczne jest przekrwienie spojówek oraz łzawienie z oczu. W ciężkich przypadkach zatrucia chlorem może dojść do czasowej utraty wzroku.

Zatrucie chlorem - objawy dotyczące skóry

Kontakt skóry z chlorem nie jest dla niej obojętny. Chlor podrażnia skórę, może ją uszkodzić. Objawem zatrucia chlorem widocznym na skórze jest jej zażółcenie. Chlor może uszkodzić tkanki skórne i prowadzić do poparzenia skóry.

Czy można się zatruć chlorem na basenie?

Osobny artykuł na ten temat: Czy chlor używany na basenach może być szkodliwy dla zdrowia?

Kiedy wszystkie normy dotyczące stężenia chloru stosowanego w wodzie basenowej są spełnione, zatrucie nie jest możliwe. Warto jednak wiedzieć, że są przypadki zatrucia chlorem na basenie. Jednak jest to związane z nieprzestrzeganiem procedur lub awarii urządzeń odpowiedzialnych za dozowanie chloru.

Długotrwały kontakt z chlorowaną wodą, mimo odpowiedniego stężenie tej substancji w wodzie, może przyczyniać się do występowania niektórych chorób.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie chlorem

Czy chlor używany na basenach może być szkodliwy dla zdrowia?

Chlor ma właściwości bakteriobójcze i dlatego jest stosowany na basenach do dezynfekcji wody. Wiadomo też, że jest to substancja, która może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Zatrucie chlorem może doprowadzić nawet do śmierci. Czy można więc zatruć się chlorem na basenie? Czy przebywanie przez długi czas w wodzie basenow... czytaj więcej

Objawy nerwicy żołądka

Nerwicę żołądka można z całą pewnością zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. Cierpi na nią coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, a dolegliwość jest trudna do zdiagnozowania i wyleczenia. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy