Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zatrucia amoniakiem

Amoniak to bezbarwny gaz, którego charakterystyczny zapach zna każdy z nas. Spotykamy się z nim na co dzień – w kosmetykach czy chemii gospodarczej, gdzie jego zawartość jest zbyt niska, aby zagrozić naszemu zdrowiu. Jednak w większych ilościach amoniak może być niezwykle niebezpieczny. Zobacz, jakie są objawy zatrucia tym gazem.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie amoniakiem

Objawy ogólne

Już po kilku minutach kontaktu z tym gazem następuje osłabienie mięśni ze wzmożoną aktywnością odruchową, mogą także pojawić się drgawki. Poszkodowany skarży się również na osłabienie słuchu.

Objawy ze strony układu oddechowego

Podczas zatrucia amoniakiem może wystąpić szereg objawów, które świadczą o uszkodzeniu płuc oraz gardła. Są to między innymi kaszel oraz zachrypnięty głos, a także problemy z oddychaniem. Chory może skarżyć się również na ból oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej. Pojawiają się także duszności i problemy ze złapaniem oddechu.

Amoniak powoduje zmiany w ścianach dróg oddechowych oraz rozległe ich oparzenia. Chory może mieć uczucie palenia w płucach oraz w gardle, może także dojść do uduszenia, nawet po kilkudziesięciu godzinach od opuszczenia zatrutego pomieszczenia.

Objawy mogą obejmować także górne drogi oddechowe, czyli usta, nos oraz gardło. W takim wypadku pacjentowi dokucza bardzo silny ból gardła, który może nasilać się przy przełykaniu. Może pojawić się także znaczne opuchnięcie warg oraz uczucie suchości i pieczenia w ustach. Przy dużym stężeniu amoniaku pojawia się także ryzyko wystąpienia kurczu krtani oraz obrzęku strun głosowych.

Objawy świadczące o uszkodzeniu narządu wzroku

Amoniak może także mieć działanie bardzo silnie podrażniające oczy i spojówki poszkodowanego. Objawia się to bardzo silnym łzawieniem oczu oraz ich bólem. Może prowadzić nawet do stałej lub przejściowej ślepoty.

Objawy obejmujące serce i układ nerwowy

Zatrucie amoniakiem działa także negatywnie na serce oraz układ nerwowy poszkodowanego. Może dojść do znacznego przyspieszenia pulsu, a także do omdlenia. Chory odczuwa niczym nieuzasadniony niepokój, jest niespokojny i nieopanowany. Mogą pojawić się także zaburzenia psychiczne. Poszkodowany skarży się także na silny ból głowy oraz lekką dezorientację.

Objawy skórne

Występują po kontakcie skóry z płynnym amoniakiem. Są to między innymi rumień, który pojawia się w miejscu oparzenia, a także bolesne pęcherze na skórze. Przy zatruciu gazem wargi i paznokcie poszkodowanego przybierają kolor niebieski.

Objawy ze strony układu pokarmowego

Mogą występować po zatruciu gazem lub przypadkowym połknięciu amoniaku. U poszkodowanego w takiej sytuacji można zauważyć zaczerwienienie oraz szklisty obrzęk błon śluzowych, któremu mogą towarzyszyć pęcherze. Pojawia się ból za mostkiem, czkawka oraz wymioty.

Może dojść także do zatrzymania moczu i ostrej biegunki.
Amoniak to środek, z którym spotykamy się na co dzień i dopóki jego stężenie w naszym otoczeniu jest niewielkie, nie mamy się o co martwić. Należy jednak pamiętać, że jest to groźny gaz, którym zatrucie może spowodować w naszym organizmie nieodwracalne zmiany, a nawet prowadzić do śmierci.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie amoniakiem

Objawy zatrucia substancjami żrącymi

Zatrucie środkami żrącymi może przydarzyć się praktycznie wszędzie, gdyż takie substancje występują w naszym codziennym otoczeniu – na przykład w środkach czyszczących. czytaj więcej

Objawy zatrucia gazem

Objawy zatrucia gazem różnią się w zależności od rodzaju gazu. Inaczej będzie manifestować się zatrucie gazem drażniącym a inaczej zatrucie gazem duszącym. Intensywność objawów zatrucia gazem będzie też zależna od stężenia gazu oraz czasu działania gazu na organizm człowieka.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy