Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zatrucia środkami czystości

Inne nazwy objawów choroby: Objawy zatrucia Domestosem;

Domestos to popularny środek chemiczny używany w większości polskich gospodarstw domowych. Nadużywanie chemicznych środków czystości w nadmiarze lub niezgodnie z ich przeznaczeniem może skończyć się poważnym zatruciem.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie środkami czystości

Domestos to środek o działaniu bakteriobójczym, oparty głównie na chlorze.

Jeśli stosujemy go w nieodpowiednich ilościach, a do tego w zamkniętym pomieszczeniu, możemy ulec zatruciu.

Mimo że chlor, w przeciwieństwie do tlenku węgla, ma mocny, charakterystyczny, drażniący zapach, kojarzy nam się z czystością.

Łatwo jest przesadzić i doprowadzić do podrażnienia oczu, gardła i skóry. Należy pamiętać, że wystarczy niewielka ilość detergentu aby odkazić dużą powierzchnię, w tym wypadku znowu sprawdza się powiedzenie, że więcej nie znaczy lepiej. Uznaje się, że 0,01% zawartości chloru w atmosferze jest trujące, a 0,1% to już stężenie śmiertelne.

Objawy zatrucia

Aby doszło do zatrucia Domestosem, wcale nie trzeba mieć z nim bezpośredniej styczności. Wystarczy, że przez dłuższy czas będziemy wdychać opary chloru, który uwalnia się z detergentu, bądź pozwolimy dziecku, aby bawiło się na podłodze umytej wcześniej Domestosem.

Pierwszym objawem jest pieczenie i podrażnienie dróg oddechowych. Można odczuwać drażniący ból gardła i chrypkę. Pojawia się także zaczerwienienie skóry, uczucie świądu oraz pieczenia. Na zakażenie, odpowiednio reagują powieki, które stają się zaczerwienione, a każdy ich ruch powoduje pieczenie. Po dłuższym czasie, może pojawić się obrzęk dróg oddechowych, który grozi poważnymi konsekwencjami, a nawet śmiercią.

Objawy towarzyszące zakażeniu, to także świszczący oddech, problemy z oddychaniem oraz przyspieszone bicie serca.

Zatrucie chlorem, to nie tylko jednorazowe problemy, długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, w którym uwalnia się chlor, powoduje osłabienie dróg oddechowych i zwiększa ryzyko chorób płuc.

Jak uniknąć zatrucia?

Najważniejsza zasada, to stosować detergenty zgodnie z ich przeznaczeniem. Należy czytać wszelkiego rodzaju etykiety i instrukcje użytkowania.

Po drugie, silnie działające detergenty, jak Domestos, nadają się tylko do czyszczenia specjalnie do tego przeznaczonych powierzchni. Nie wolno stosować ich w pomieszczeniach, w których przebywa małe dziecko lub osoba w podeszłym wieku.

Po każdym zastosowaniu środków, opartych na chlorze, dobrze płukaj umytą odkażoną powierzchnię i dobrze wietrz pomieszczenie. Im mniej oparów, tym mniejsze prawdopodobieństwo zatrucia!

Nie trzymaj detergentów w miejscu łatwo dostępnym dla dzieci. Kolorowe i ładnie wyglądające opakowania, stanowią dla nich świetny przedmiot zabawy. Już sam kontakt z chemikaliami, może skończyć się tragicznie, nie mówiąc już o ich wypiciu.

Autor:

Paulina Łabędź

Źródła:

http://www.biomedical.pl/choroby/ukladu-oddechowego/zatrucie-domestosem-704.html

Zobacz również opis choroby: Zatrucie środkami czystości

Objawy zatrucia środkami chemicznymi

Zatrucie środkami chemicznymi do rzadkich nie należy, a wszystko przez powszechnie dostępne detergenty, których używamy w domach do czyszczenia. Najczęstszymi ofiarami zatruć chemią domową są dzieci, które z ciekawości sięgają po owe środki, nie mając pojęcia o ich żrącym działaniu i poważnych w skutkach konsekwencj... czytaj więcej

Objawy zatrucia egzogennego

We współczesnym świecie coraz bardziej narażeni jesteśmy na tzw. zatrucia egzogenne, czyli zewnątrzpochodne. Szkodliwe toksyny wnikają w nasz organizm poprzez drogi oddechowe, układ pokarmowy i skórę. Skąd pochodzą? Zatrucia egzogenne wywołane są poprzez kontakt z detergentami, lekami czy środkami owadobójczymi. Ja... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Zatrucie pynem :Agent;

wlasnie wczoraj zatrulam sie oparami plynu o nazwie Agent.Mam podrazniony caly uklad oddechowy.Dzisiaj tez zle sie czuje.Ludzie co wy produkujecie przeciez mogl...

21-02-2015 18:57

~Merlin

czyszczone powierzchnie nie mogą być kwaśne

np. kwas solny, siarkowy, kwasek cytrynowy, cytryna i tak dalej.Wtedy wydziela się chlor(może go prawie nie być normalnie)....

20-07-2013 20:07

~aka

Dodaj komentarz

Gorący temat

Ból stawów lub ich okolicy. To Może być choroba reumatyczna

Ból stawów lub ich okolicy. To Może być choroba reumatyczna

Zobacz jakie sa najczęstsze objawy chorób reumatycznych »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności