Do zatrucia dochodzi zazwyczaj przypadkowo. Przyczyną tego jest spalanie substancji sztucznej. Cyjanowodór jest lotną cieczą, która bardzo szybko przedostaje się do organizmu, powodując duszenie się.
Niezbędna jest szybka interwencja, natychmiastowe wezwanie pogotowia. Usunięcie osoby zatrutej z obszaru skażonego i udzielenie czynności ratujących życie. Bez stosowania techniki usta-usta, gdyż może dojść do zarażenia.
Zatrucia cyjankami ? objawy
Zatrucie może przebiegać w różnych sposobach. Jest to zależne od wchłoniętej dawki, Ph żołądka oraz od sposobu zatrucia, gdyż jak zostało wspomniane, zbyt duża ilość gorzkich migdałów może powodować zatrucie. Do typowych objawów zalicza się:
- ból głowy,
- szum w uszach,
- duszność z uczuciem ściskania w klatce piersiowej,
- wymioty,
- przyśpieszenie i osłabienie tętna,
- obniżenie ciśnienia krwi,
- śpiączka.
Istotnym objawem jest również zabarwienie skóry. Drugą charakterystyczną cechą zatrucia, jest unoszący się zapach gorzkich migdałów w powietrzu.
Skóra barwi się na kolor różowy, jest to wynikiem mniejszej ilości zużywanego tlenu przez tkanki. Do mniej charakterystycznych objawów zaliczyć można:
- podrażnienie błon śluzowych,
- uczucie drapania w gardle,
- pieczenie języka,
- zapalenie spojówek,
- stany pobudzenia,
- arytmia serca,
- rozszerzenie źrenic.
W następnym etapie zatrucia, pojawia się duszność. Występuje przy tym również lęk przed uduszeniem się. Oddech stale wzrasta, jest coraz szybszy, co dodatkowo potęguje lęk. Następnie pojawia się zaburzenie świadomości, a w końcowym etapie zatrucia dochodzi do utraty przytomności. Mogą pojawić się drgawki.
Zobacz również opis choroby: Zatrucia cyjankami
Objawy zatrucia arszenikiem
Arszenik to substancja nieorganiczna, która obecnie stosowana jest w leczeniu między innymi nowotworów. Niegdyś, używana była do przeprowadzenia aborcji. Stosowana była również przy próbach samobojczych. Teraz przez ograniczony dostęp do tej sytuacji, do zatruć dochodzi głównie u osób mających zawodowy kontakt z tą substancją.... czytaj więcej
Objawy zatrucia benzyną
Benzyna to produkt destylacji ropy naftowej. Zawiera większe lub mniejsze domieszki benzenu, przez co jest związkiem toksycznym. Wdychanie benzyny przez kilka minut lub wypicie 20-50ml może wywołać ciężkie objawy zatrucia! czytaj więcej
Brak komentarzy