Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia krtani podgłośniowego

Zapalenie krtani podgłośniowe należy do dziecięcych chorób wirusowych. Najbardziej podatne na zarażenie wirusami paragrypy bądź wirusami RSV są dzieci do 5 roku życia.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie krtani podgłośniowe

Przebieg choroby w znaczny sposób różni się od zapalenia krtani występującego u dorosłych. Jest znacznie bardziej zaostrzony i wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem życia dziecka.

Co więcej objawy pojawiają sie nagle, najczęściej w godzinach nocnych. Początkowo głos jest czysty, dopiero potem pojawia się chrypka a nawet afonia - bezgłos.

Stan zapalny doprowadza do obrzęku a następnie do zwężenia dróg oddechowych. Stan zapalny może być poprzedzony infekcją górnych dróg oddechowych, której towarzyszą katar i gorączka.

Do objawów, które pojawiają się nagle zalicza się:
  • świst krtaniowy
  • duszność
  • suchy kaszel krtaniowy, zwany szczekającym kaszlem

Warto wiedzieć, iż choroba ta niezwykle szybko się rozwija, a do powyższych objawów dołączają:

  • zasinienie wokół ust i nosa
  • niepokój
  • strach
  • płytki oddech
  • wciąganie przestrzeni międzyżebrowych podczas wdechu
  • nasilenie ruchu skrzydełek nosa

Niezwykle ważne jest, iż w najcięższych przypadkach może dojść do zaburzeń stanu świadomości oraz do bezdechu. Dlatego też tak istotne jest, by zasięgnąć pomocy lekarskiej.

 

Zwykle leczenie polega na podawaniu dziecku odpowiednich leków, jednak czasami zdarza się, że konieczne jest leczenie operacyjne, by udrożnić drogi oddechowe dziecka.

 

Najwazniejsze jednak jest to, aby nie lekceważyć pierwszych objawów i nie czekać, aż objawy same ustąpią, gdyż stan zapalny krtani u dzieci może wiązać się nie tylko z groźnymi powikłaniami, ale także z zagrożeniem życia.

 

Zobacz również opis choroby: Zapalenie krtani podgłośniowe

Objawy zapalenia krtani

Zapalenie krtani następuje zazwyczaj po chorobach gardła lub katarze. Spowodowane jest przeniesieniem wirusów z jamy nosowej lub gardłowej w obręb narządu jakim jest krtań. Objawy zapalenia krtani pojawiają się wskutek zbierającego się śluzu w obrębie błon śluzowych, co powoduje ich podrażnianie.... czytaj więcej

Objawy raka krtani

Rak krtani występuje około 16 krotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Należy on do grupy tzw. chorób tytoniowozależnych. Większość raków krtani to raki płaskonabłonkowe. Jest to patologiczny rozwój złośliwych komórek w obrębie krtani. Rosnący nowotwór zamyka światło krtani, prowadząc do upo?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy