Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia błony śluzowej nosa

Dolegliwość znana jest powszechnie jako katar sienny i większość osób myli ją z przeziębieniem. Abyś i ty nie popełniła w przyszłości tego błędu, przeczytaj poniższy artykuł. Uzyskasz  z niego wszystkie informacje, pozwalające odróżnić alergię od przeziębienia i umożliwi ewentualne jej leczenie.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie błony śluzowej nosa

Typowe objawy alergicznego nieżytu nosa

Najczęściej występujące objawy w przypadku zachorowania na alergiczny nieżyt nosa to wyciek wodnistej wydzieliny, która nieprzyjemnie spływa do gardła, powodując kaszel i kichanie. Wydzielina jest gęsta i śluzowa, więc zatyka nos, utrudniając oddychanie. Zwykle pojawia się świąd oczu, przez co bardzo często łzawią, są zaczerwienione i obrzęknięte. Świąd może objąć także gardło, uszy, a przede wszystkim nos ? pacjenci skarżą się wtedy na zaburzenie węchu. U 70 procent badanych objawy nasilają się w nocy oraz we wczesnych godzinach porannych.

Objawy przy ciężkim typie choroby

Podczas wystąpienia alergicznego nieżytu nosa wyróżnia się trzy typy: łagodny, umiarkowany i ciężki. W przypadku pierwszych dwóch, symptomy są takie, jak wymienione powyżej, natomiast typ ciężki wywołuje inne oznaki. Zalicza się do nich silne zatkanie nosa, ropny katar, ból twarzy, częste i nawracające krwawienia z nosa, a nawet brak węchu. Wystąpić może również zapalenie ucha środkowego, polipy oraz, co coraz częściej jest diagnozowane, zapalenie spojówek. Objawy te utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale oprócz nich mogą pojawić się jeszcze gorsze. Są nimi zaburzenia snu, trudności z koncentracją oraz początki astmy, której prawdopodobieństwo wystąpienia wzrasta u chorych trzykrotnie. Te czynniki mogą wywołać bardzo poważne konsekwencje w codziennym funkcjonowaniu, takie jak obniżenie wydajności organizmu, wycofanie się z życia społecznego, apatia i zaburzenia psychiczne. Na szczęście, ciężki typ alergicznego nieżytu nosa występuje rzadko i jest uleczalny.

Leczenie alergicznego nieżytu nosa

Jeśli zauważyłaś u siebie któreś z tych objawów, natychmiast skonsultuj się z laryngologiem lub przynajmniej lekarzem pierwszego kontaktu (rodzinnym). Zaleci on odpowiednie postępowanie i zdecyduje, czy należy stosować antybiotyki, czy może wystarczy przemywanie nosa i oczu solą fizjologiczną. Nawet jeżeli badania potwierdzą alergiczny nieżyt nosa ? nie panikuj, to nie koniec świata. Objawy alergii można zniwelować do tego stopnia, że zapomnisz o chorobie, a po dłuższym czasie, zostanie ona całkowicie wyleczona. Dlatego warto przebadać się w kierunku alergii, szczególnie gdy utrudnia ona codzienne funkcjonowanie. Boisz się lekarza? Pomyśl, że wystarczy jedna wizyta, by twoje życie wróciło do normy!

Paulina Padzik

Zobacz również opis choroby: Zapalenie błony śluzowej nosa

Nowy sposób na katar sienny

Łagodna pogoda w ostatnim czasie doprowadziła do wcześniejszego pylenia olchy i leszczyny. Niemiecka ekspert, Sonja Lammel przedstawia nowy sposób, jak radzić sobie z atakami kichania i łzawienia oczu. czytaj więcej

Objawy polipów nosa

Polipy nosa są reakcją błony śluzowej nosa na różnego rodzaju drażniące czynniki. Wymienia się tutaj najczęściej alergeny i infekcje. Polipy nosa mają tendencję do nawrotów. Najczęściej pojawiają się obustronnie. Dochodzi do rozrastania się drażnionej błony śluzowej, w efekcie czego tworzą się workowate uwypuklen... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy