Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy szpitalnego zapalenia płuc

Szpitalne zapalenie płuc jest szczególnym rodzajem zapalenia płuc występującym u chorych hospitalizowanych z powodu innej dolegliwości. Jest również bardziej niebezpieczne, ze względu na to, że pacjenci mają już obniżoną odporność z powodu innej choroby, a dodatkowo szczepy bakterii szpitalnych są często odporne na leczenie antybiotykowe. Jakie objawy ma szpitalne zapalenie płuc?

Zobacz również opis choroby: Szpitalne zapalenie płuc

Rozpoznanie szpitalnego zapalenia płuc

Rozpoznanie szpitalnego zapalenia płuc jest bardzo trudne. Objawy nie zawsze dają jednoznaczną diagnozę. Trudności sprawiają również pacjenci, u których stosowane jest leczenie respiratorem.

U chorych, u których podejrzewamy zapalenie, należy wykluczyć najpierw innego rodzaju zakażenia. Pomocne w ustaleniu rozpoznania jest stwierdzenie nowych zmian w obrazie radiologicznym klatki piersiowej, niestety jest to wystarczające. Konieczne są badania dodatkowe: morfologia, posiew krwi obwodowej, pobranie wydzieliny z dróg oddechowych.

Szpitalne zapalenie płuc - objawy

Typowymi objawami zapalenia płuc są: gorączka, dreszcze, poty, uczucie rozbicia, kaszel z odkrztuszaniem ropnej plwociny, ból w klatce piersiowej, najczęściej zlokalizowany w bocznej części i nasilający się przy głębszym oddychaniu i kaszlu.

W cięższych przypadkach zapaleniu płuc towarzyszy duszność. U chorych na zapalenie płuc powodowane przez Mycoplasma pneumoniae i Chlamydia pneumoniae objawy narastają wolniej, czasami towarzyszą im ból gardła i chrypka, a w zakażeniach wirusowych również nieżyt nosa lub bóle mięśniowe i uczucie rozbicia. Przy zakażeniu Legionella pneumophila oprócz typowych objawów występują ból głowy, bóle mięśni oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, ból brzucha).

Należy jednak pamiętać, że nawet doświadczony lekarz nie jest w stanie określić przyczyny choroby na podstawie samych objawów klinicznych, dlatego niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowych badań w celu wybrania najodpowiedniejszego sposobu leczenia.

Zobacz również opis choroby: Szpitalne zapalenie płuc

Objawy grzybiczego zapalenia płuc

Grzybicze zapalenie płuc to choroba na którą zapadają głównie osoby już osłabione np. osoby chore na HIV, osoby po przeszczepach lub chorzy na choroby autoimmulogiczne. Jest to choroba bardzo ciężka do wyleczenia i wymaga bezwzględnej konsultacji z lekarzem. Jakie więc są objawy grzybiczego zapalenia płuc?... czytaj więcej

Objawy wirusowego zapalenia płuc

Zapalenie płuc polega na powstaniu stanu zapalnego miąższu płucnego. Jest groźną chorobą układu oddechowego. Może być również powikłaniem przeziębienia, grypy lub chorób zakaźnych, takich jak: odra, różyczka czy ospa wietrzna. Zapalenie płuc ma zazwyczaj ostre objawy, często są one jednak niejednoznaczne. Ostateczną diagnozę... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy