Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (PochP) jest jedną z najgroźniejszych chorób z którą, ciężko jest walczyć, a jeszcze ciężej wygrać. Cierpią na nią głównie palacze, którzy zazwyczaj dowiadują się o jej istnieniu dopiero w gabinecie lekarza, który informuje ich o tym, że są chorzy.

Zobacz również opis choroby: Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Przyczyną takiej sytuacji jest fakt, że przewlekła obturacyjna choroba płuc ma wręcz niezauważalny objaw, jakim jest kaszel. Większość chorych, uważa że, jest on wywołany po prostu paleniem a nie chorobą, niestety zdecydowana część jest w błędzie.


Objawy choroby

Wczesne stadium POChP jest zazwyczaj nierozpoznawalne, przyczyną tego są niespecyficzne objawy. Chory może odczuwać duszność, która objawia się już po wchodzeniu po schodach, wykonywania ćwiczeń fizycznych czy robieniu zakupów. Dla palaczy objaw jest jeszcze trudniej zdiagnozować, gdyż może być nim nawet kaszel! Duszność bądź kaszel, może trwać przez kilka miesięcy a nawet lat! Mogą towarzyszyć jej, świszczący oddech i uporczywy ból w klatce piersiowej. Przy zaawansowanym stadium choroby, duszność może pojawić się już przy najbardziej podstawowych czynnościach, takich jak: ubieranie się, kąpiel a nawet czesanie czy suszenie włosów.

Do innych objawów zalicza się przyśpieszenie oddechu i świsty słyszalne w osłuchiwaniu stetoskopem. W bardziej zaawansowanym okresie choroby, może wystąpić jadłowstręt, spadek masy ciała, omdlenia w czasie kaszlu bądź depresja.

Leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu POChP jest zerwanie z nałogiem, bez tego kroku nie ma możliwości rozpoczęcia dalszego etapu leczenia. Wbrew pozorom, nie jest to wcale łatwe. Palacze wiedzą to doskonale. Podstawowym badaniem, które wykonuje się przy POChP jest spirometria. Jest to rodzaj badania medycznego, podczas którego, mierzy się pojemność płuc a także szybkość wydechu podczas pierwszej sekundy. Badanie wykonuje się za pomocą spirometru, elektronicznego urządzenia, które przelicza pobrane parametry i podaje wynik. Pacjent podczas badania wykonuje do aparatu kilka wdechów.

Uzyskane wyniki porównywane są do norm właściwych dla płci, wieku oraz wzrostu. Jest to najlepszy sposób na rozpoznanie POChP i podjęcie ewentualnego leczenia.

Skutki choroby

Nieleczona POChP może prowadzić nawet do śmierci. Jednym z innych najpoważniejszych skutków choroby jest utrata znacznej części rezerw oddechowych. Można to ująć w ten sposób, że płuca starzeją się znacznie szybciej niż organizm.

Dlatego warto wiedzieć o istnieniu tej choroby i jej zagrożeniach. Dobra orientacja i wczesna interwencja pozwoli nam ustrzec się od nieprzyjemnych konsekwencji i z radością cieszyć się pełnią zdrowia.

Autor:

Damian Nowaczek

Zobacz również opis choroby: Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Test wykrwający choroby układu oddechowego

Z okazji Światowego Dnia Spirometrii, stowarzyszenie chorób płucnych w Quebeku chciałoby uwrażliwić całą populację na korzyści płynące z posługiwania się tą techniką, która pozwala wykryć bardzo wcześnie przewlekłe bądź potencjalnie śmiertelne choroby płucne, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, w skr... czytaj więcej

Nadciśnienie płucne: marsz po drugi oddech

Ponad 250 osób w Montrealu wzięło udział w marszu, który miał na celu zebranie funduszy na badania nad nadciśnieniem płucnym. Nadciśnienie płucne jest chorobą bardzo słabo znaną, a wiele osób może cierpieć z jej powodu, nawet o tym nie wiedząc.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy