Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przewlekłego nieżytu gardła

Nieżyt gardła, nazywany inaczej ostrym zapaleniem błony śluzowej. To choroba laryngologiczna, która w zależności od czynników przebiega w różnej postaci. Najczęściej wywołują ją infekcje wirusowe (70-90% przypadków) oraz bakteryjne (10-30%), które w szczególności dotykają osoby ze większoną podatnością na uszkodzenie błon śluzowych gardła.

Zobacz również opis choroby: Przewlekły nieżyt gardła


Jakie są przyczyny stanu zapalnego?

Gardło jest początkowym, wspólnym odcinkiem dróg oddechowych i układu pokarmowego.

Z tego względu ma ono nieustanny kontakt z przeróżnymi czynnikami, które znajdują się we wdychanym powietrzu i spożywanych pokarmach.

Podczas osłabienia odporności organizmu dochodzi często do  infekcji z powodu wtargnięcia się drobnoustrojów chorobotwórczych.

Do czynników wywołujących stan zapalny należą:

  • zakażenia wynikające z powtarzających się stanów zapalanych gardła, migdałków, nosa oraz zatok,
  • kurz i pył,
  • alkohol, dym tytoniowy,
  • gorące potrawy.

Nawracające się stany zapalne powodujące ostry nieżyt gardła mogą być związane z zaburzeniami układu immunologicznego, zmianami w budowie błony śluzowej lub nieprawidłowej terapii antybiotykowej. Przyczyną ostrego zapalenia błon śluzowych są również niektóre schorzenia, takie jak choroby krwi, ziarnica złośliwa (nowotwór układu chłonnego) czy nowotwory układu krwiotwórczego (przewlekłe białaczki szpikowe i limfatyczne).

Typowe objawy


W początkowym stadium, przewlekły nieżyt gardła sugerują przede wszystkim zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie gardła, uczucie suchości, odkasływanie treści nieżytowej oraz uczucie ciała obcego w gardle utrzymujące się przez dłuższy czas. Ból nasila się podczas przełykania śliny, a towarzyszą mu najczęściej wysoka gorączka, nieżyt krtani, nosa, zapalenie śluzówek oraz intensywne bóle głowy.

Gardło jest przekrwione, a na jego powierzchni zauważa się pojedyncze pęcherzyki, niekiedy z wysiękiem włóknikowym (płyn powstający w wyniku zakażenia) na migdałkach. Objawom towarzyszą również powiększenie węzłów chłonnych szyi, ból ucha, dolegliwości związane z bólem mięśni i stawów, złe samopoczucie, osłabienie oraz brak apetytu.

Jak leczyć przewlekły nieżyt gardła?

Leczenie należy rozpocząć wizytą u laryngologa, który wykona stosowne badania moczu, morfologii krwi i stężenia glukozy w organizmie. Domowe leczenie najczęściej opiera się na leczeniu objawowym z użyciem środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych.

Aby zminimalizować ból, korzystne jest płukanie gardła roztworami fizjologicznymi dostępnymi w aptekach bez recepty oraz stosowanie aerozoli, aby zapobiec wysychaniu gardła. Lekarz natomiast wprowadza odpowiednie antybiotyki, które mają na celu utrzymanie  odpowiedniej wilgotności błony śluzowej gardła.

Zobacz również opis choroby: Przewlekły nieżyt gardła

Objawy zapalenie gardła

Zapalenie gardła objawia się przede wszystkim mniej lub więcej nasilonym bólem przy przełykaniu. Tylna ściana gardła jest zaczerwieniona, sucha i wykazuje objawy podrażnienia. Mogą pojawić się siczy kaszel i chrypka. Niekiedy dołączają się infekcje ucha, gardła i przewodów nosowych, ale nie zdarza się to często.... czytaj więcej

Objawy wirusowego zapalenia gardła

Zapalenie gardła jest zazwyczaj spowodowane infekcją wywołaną przez wirusy. Atakują one nos i gardło, powodując stan zapalny, a następnie niszcząc nabłonki śluzowe nosa i gardła. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być niesprawne nosowe osłony fizjologiczne. Zarażenie odbywa się drogą kropelkową, często na skutek przebywania do... czytaj więcej

Dodaj komentarz

inhalacja u niemowlaków

Jeśli chodzi o inhalację u niemowlaków to polecam Baby Sanity. Dostosowany do inhalowania u dzieci które ledwo miesiąc skończyły. U mnie w domu jest taka...

21-02-2017 10:18

~irena33

Antybiotyki nie nawilżają błąn śluzowych

Od kiedy antybiotyki nawilżają błony śluzowe?...

14-02-2016 03:17

~fddg@o2.pl

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy