Objawy choroby zazwyczaj rozwijają się wolno w ciągu kilku tygodni.
Wyjątek stanowią przypadki chorych zażywających leki immunosupresyjne, u których choroba może rozwinąć się w przeciągu kilki dni oraz chorzy na AIDS- okres inkubacji pneumocystozy wynosi nawet kilka miesięcy.
Zarażenie często wygasa nie pozostawiając trwałej odporności.
U niemowląt dominującymi objawami, po którym można rozpoznać pneumoscytozę, są brak apetytu i apatia. W początkowej fazie choroby, zdarza się, że kaszel i gorączka nie występują, narastają jednak duszności. Następuje przyspieszenie liczby oddechów i tętna oraz narastająca sinica.
W przypadku osób immunokompetentnych najczęściej nie występują żadne objawy. Obecność pasożytów stwierdza się wówczas w badaniu mikroskopowym, molekularnym lub serologicznym. W rzadkich przypadkach dochodzi do inwazji grzyba Pneumocystis w tkankach i narządach poza płucnych, np. w siatkówce.
W jaki sposób można zdiagnozować pneumocystozę?
Objawy pneumocystozy są mało charakterystyczne, dlatego diagnozę można podejrzewać na podstawie narastającej duszności potwierdzonej wysokim gradientem tlenowym, spadku ciśnienia tlenowego tlenu, dużym, stężeniu LDH w surowicy krwi, limfopenią oraz hipoalbumimenią.
Wyniki badania odsłuchowego zazwyczaj są mało wyraźne, dlatego zaleca się wykonywanie badań radiologicznych. Na zdjęciu RTG klatki piersiowej widać rozlane zaciemnienia wychodzące z wnęk świadczące o zmianach chorobowych spowodowanych grzybem Pneumocystis jiroveci.
Autor:
Ewa Żak
Zobacz również opis choroby: Pneumocystoza
Rak płuc: nowy test oddechowy
Badacze amerykańscy stwierdzają, iż udało im się opracować test oddechowy, który pozwala wykryć raka płuc. Test ten może identyfikować pewien podtyp raka płuc – gruczolakoraka albo płaskonabłonkowego – z precyzją graniczącą z 90%.... czytaj więcej
Objawy zapalenia płuc
Zapalenie płuc (Pneumonia) jest groźną chorobą, która może zagrażać ludzkiemu życiu szczególnie gdy nie jest leczona. Dotyka ona dolne drogi oddechowe i może mieć różne objawy w zależności od rodzaju wywołania choroby spowodowanej przez bakterie, wirusy lub drobnoustroje.... czytaj więcej
Brak komentarzy