Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ostrego zapalenia oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli to nic innego jak stan zapalny błony śluzowej oskrzeli inaczej tzw. choroba górnych dróg oddechowych. Warto znać objawy ostrego zapalenia oskrzeli, aby móc podjąć skuteczne leczenie.

Zobacz również opis choroby: Ostre zapalenie oskrzeli

Na  ostre zapalenie oskrzeli najbardziej narażone są osoby, które nałogowo palą papierosy, wdychają dym tytoniowy, a także dzieci i osoby starsze.

Oprócz tego w wielu przypadkach czynnikiem wywołującym ostre zapalenie oskrzeli jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. W większości przypadków zapalenie oskrzeli nie prowadzi do poważnych powikłań.

Ostre zapalenie oskrzeli atakuje głównie w okresie zimy i jesieni, wtedy wielokrotnie dochodzi do zakażeń drogą kropelkową (np. podczas kichania).

Objawy ostrego zapalenia oskrzeli

Głównym i zazwyczaj pierwszym objawem zapalenia jest utrzymująca się wysoka gorączka, dokuczliwy katar, bóle mięśni i kości.

Z czasem u pacjenta pojawia się świszczący oddech i charakterystyczny kaszel. Kaszel może być suchy, a potem przy odksztuszaniu pojawia się wydzielina. Najczęściej jest śluzowa biała, a z czasem zamienia się w wydzielinę ropną- żółtą, zieloną. Tego rodzaju kaszel może dokuczać pacjentowi przez dłuższy czas, nawet przez 2- 3 tygodnie. W większości przypadków u chorych pojawia się w godzinach porannych lub w okresie wiosennym. Ponadto kaszel może powodować wymioty. Z kolei kaszel u dzieci i niemowląt może pojawiać się w postaci sapki lub suchego kaszlu.

Oprócz tego objawem ostrego zapalenia oskrzeli może być silny ból i pieczenie w okolicach klatki piersiowej, przemęczenie, uczucie rozbicia i osłabienie. Tego typu objawom towarzyszą także sporadyczne duszności, dreszcze oraz problemy z przeżuwaniem.

Ponadto przy ostrym zapaleniu oskrzeli chorzy skarżą się także na silne, uporczywe bóle głowy. Chorobie tej towarzyszyć może także zapalenie krtani, przełyku lub gardła. W przypadku, gdy choroba jest następstwem odry może pojawić się zapalenie spojówek lub światłowstręt.

W poważnych i skrajnych przypadkach pacjent może pluć krwią lub zachorować na ostrą niewydolność oddechową. Jednak takie przypadki są bardzo rzadko odnotowane.

Te wszystkie objawy ostrego zapalenia oskrzeli mogą utrzymywać się około 7-8 dni, między czasie ustępują i powracają.

Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli

Gdy nie występują powikłania ostrego zapalenia oskrzeli, można wyleczyć samemu, stosując kilka podstawowych zasad. Po pierwsze, trzeba przede wszytkim zrezygnować z wdychania dymu tytoniowego i przyjmować jak największą ilość płynów. Co więcej, warto leżeć i wygrzewać się w ciepłym łóżku do momentu zlikwidowania gorączki.

Zadbajmy o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym znajduje się chory. Powietrze nie powinno być zbyt wilgotne, ani suche. Do zwalczania kaszlu najlepszy jest sok z malin, cytryna, miód i czosnek. Jeśli chodzi o małe dzieci, najlepsze jest oklepywanie pleców, pomoże to w odksztuszaniu wydzieliny z płuc.

Jeśli choroba ta występuje w zaawansowanym stadium, należy udać się do lekarza, który zastosuje odpowiednią antybiotykoterapię, Zazwyczaj przy ostrym zapaleniu oskrzeli stosuje się leki przeciwzapalne, rozszerzające oskrzela, mukolityczne (na zaleganie wydzieliny w oskrzelach) lub przeciwwirusowe.

Roksana Dorocicz

Zobacz również opis choroby: Ostre zapalenie oskrzeli

Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli

Stany zapalne narządu oddechowego to zapalenie ostre lub przewlekłe dróg oddechowych oraz miąższowej tkanki płucnej, np. przewlekłe zapalenie oskrzeli. Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli różnią się od objawów ostrego zapalenia, warto więc się z nimi zapoznać.... czytaj więcej

Objawy zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli inaczej  Bronchitis dotyka dróg oddechowych. Jest one spowodowane zakażeniem. Może występować jako choroba ostra lub przewlekła. Najczęściej jest spowodowana powikłaniami związanymi z innymi chorobami jak grypa, przeziębienie, zapalenie gardła itp.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy