Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy nosacizny

Nosacizna jest to przewlekła zakaźna i zaraźliwa choroba zwierząt nieparzystokopytnych wywołana przez pałeczkę nosacizny (G-, tlenowa). Nosacizna jest najczęściej chorobą koni. Mogą też zachorować kotowate i mięsożerne.

Zobacz również opis choroby: Nosacizna

Może też być niebezpieczną zoonozą dla ludzi. W Polsce od ponad 40 lat nie występuje, nie występuje już również w większości Europy, w Australii ani w Ameryce Północnej. Obecnie można ją spotkać w Azji, Afryce oraz w Ameryce Południowej i Środkowej.

Nosacizna u człowieka ma przebieg posocznicowy. Najczęstszym miejscem wtargnięcia zarazków do organizmu jest skóra rąk. W miejscu wtargnięcia powstaje ograniczony proces ropny. Pałeczka nosacizny szybko dostaje się do krwi i limfy. W początkowym okresie uogólnienie zakażenia wyraża się w postaci wysypki o charakterze różyczki. Następnie przetwarza się w krosty wypełnione ropą i przypominające ospę.

W tym samym czasie  zarazek osiedla się w narządach wewnętrznych i tworzy ogniska zapalne w wątrobie, śledzionie, płucach. Z ognisk w narządach wewnętrznych bakteria wtórnie przenika do krwi tworząc przerzuty do niemal wszystkich tkanek i narządów.

Objawy choroby u zwierząt

Okres wylęgania choroby wynosi od kilku dni do kliku miesięcy. Może przebiegać jako ostra (przeważa u osłów i mułów) lub przewlekła (u koni, niekiedy nawet bezobjawowa). Postać ostra powstaje po 2-3 dniowym okresie inkubacji wśród objawów wysokiej gorączki i dreszczy, często jednostronnego wypływu z nosa oraz oraz zapalenia węzłów chłonnych około krtaniowych.

W błonie śluzowej górnych dróg oddechowych występują guzki i ropnie. Oddychanie jest utrudnione z powodu obrzęku błony śluzowej nosa i głośni. W postaci tej często stwierdza się nosaciznę skóry. Nosacizna przewlekła bywa zaznaczona klinicznie tak nieznacznie, że objawy nie są spostrzegane.

Choroba może trwać całe lata, nie budząc podejrzenia. Czasami może pojawiać się nawrotowa, przerywana gorączka. Na kończynach tylnych może dochodzić do powstawania słoniowatości, w której kończyny aż po stawy skokowe są zniekształcająco zgrubiałe.

Objawy choroby u ludzi


Zgodnie z definicją przypadków (stosowaną w nadzorze epidemiologicznym) , obraz kliniczny nosacizny obejmuje takie objawy jak: nadżerki i owrzodzenia na nozdrzach i górnej wardze , guzki i owrzodzenia na skórze, błonach śluzowych, w mięśniach i narządach wewnętrznych.

Okres wylęgania trwa krótko, od trzech do pięciu dni. Po tym czasie pojawiają się objawy to przewlekłe zakażenie ropne obejmujące skórę i węzły chłonne. Obraz kliniczny przebiega z tworzeniem się guzków i owrzodzeń pojawiających się na skórze, błonach śluzowych, w mięśniach i narządach wewnętrznych. Stwierdza się stan zapalny błon śluzowych, przede wszystkim nosa.

Typowe dla nosacizny są nadżerki i owrzodzenia błony śluzowej nosa i górnej wargi, charakterystyczny obrzęk grzbietu nosa, w końcowym etapie zapalenie płuc, krwawienia z płuc, aż do zejścia  śmiertelnego. Źródła podają, że śmiertelność może wynosić nawet 50-100 %.

Autor:

Agata Rutkowska

Zobacz również opis choroby: Nosacizna

Objawy zapalenia dróg oddechowych

Stany zapalne dróg oddechowych zazwyczaj skutkują przekrwieniem i obrzękiem błony śluzowej oskrzeli. Dolegliwości tej często towarzyszy zwiększona ilość wydzielanego śluzu, co jest konsekwencją powiększonych gruczołów śluzowych. Jak każda infekcja, ta również obniża odporność naszego organizmu i wywołuje niechciane skutki. Wa... czytaj więcej

Objawy owrzodzenia podudzi

Na owrzodzenia podudzi skarżą się zazwyczaj kobiety w podeszłym wieku. Są to przewlekłe rany pojawiające się w dolnej części nóg. Są one na ogół wynikiem nieleczonej niewydolności żył. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy