Zakażenia nokardiami dotyczą zarówno ludzi, jak i zwierząt (m.in. kotów, psów, świń, kóz, krów, koni i małp). Bakterie te rzadziej zarażają organizm człowieka, dlatego też przypadki chorych są sporadycznie opisywane w literaturze medycznej.
Mimo mało dokładnych danych o częstotliwości występowania zakażenia, szacuje się, że najczęściej bakteria atakuje we Francji – występuje tam od 150 do 250 przypadków nokardiozy. Również dość często choroba pojawia się we Włoszech – tamtejsze statystyki podają, że odnotowano od 90 do 130 zakażonych osób.
Dotychczasowo w Polsce odnotowano tylko dwa w pełni udokumentowane przypadki choroby – pierwszy dotyczył nokardiozy okolicy szyjno-twarzowej z przerzutami do mózgu, natomiast drugi został wywołany przez Nocardiopsis dassonvillei i spowodował pseudonokardiozę płuc.
Jakie są objawy choroby?
Nokardioza może zajmować różne części cała. Najczęściej rozwija się w płucach, skąd zazwyczaj rozprzestrzenia się na inne organy – zwykle na mózg oraz skórę. Można ją także zlokalizować na nerkach, sercu, kości, w okolicach stawów oraz gałek ocznych. Z tego względu też objawy uzależnione są od typu choroby.
Najbardziej charakterystycznymi oznakami nokardiozy płucnej są bóle w klatce piersiowej, które nasilają się przede wszystkim podczas wykonywania wdechu.
Ponadto chorobie towarzyszy również mokry kaszel, który często jest zabarwiony krwią. Czasami pojawia się podwyższona temperatura i nadmierne pocenie się (zwłaszcza w nocy). Można również zaobserwować spadek wagi.
Jeżeli choroba rozprzestrzeni się na mózg, dadzą o sobie znać takie objawy jak gorączka i ból głowy. Czasami mogą pojawić się drgawki.
W przypadku zajęcia przez nokardiozę obszarów skórnych, pojawiają się owrzodzenia oraz ropienie. Rzadziej obserwuje się promienicę.
Lekarze informują również, że czasami (bardzo rzadko) choroba nie daje jakichkolwiek oznak i przebiega całkowicie bezobjawowo.
Zobacz również opis choroby: Nokardioza
Objawy zapalenie oskrzeli
Zapalenie oskrzeli inaczej Bronchitis dotyka dróg oddechowych. Jest one spowodowane zakażeniem. Może występować jako choroba ostra lub przewlekła. Najczęściej jest spowodowana powikłaniami związanymi z innymi chorobami jak grypa, przeziębienie, zapalenie gardła itp.... czytaj więcej
Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli
Stany zapalne narządu oddechowego to zapalenie ostre lub przewlekłe dróg oddechowych oraz miąższowej tkanki płucnej, np. przewlekłe zapalenie oskrzeli. Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli różnią się od objawów ostrego zapalenia, warto więc się z nimi zapoznać.... czytaj więcej
Brak komentarzy