Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niewydolności oddechowej

Niewydolność oddechowa to stan, w którym dochodzi do zaburzenia czynności oddechowych organizmu, co prowadzi do upośledzenia wymiany gazowej w płucach. To poważne zaburzenia kliniczne wiążące się z wieloma objawami.

Zobacz również opis choroby: Niewydolność oddechowa

Ogólne objawy niewydolności oddechowej

Do ogólnych objawów niewydolności oddechowej należą sinica, trzeszczenia, świsty nad płucami, zwiększona liczba oddechów oraz senność lub śpiączka wskazujące na kwasicę.

Łatwo będzie rozpoznać, że doszło do niewydolności oddechowej, zwracając uwagę na wydolność wysiłkową, podczas której pojawią się duszności. Są cztery fazy rozwoju duszności. Na początku wystąpią one po szybkim spacerze na terenie równym lub lekko wzniesionym. Następnym powodem do niepokoju może być spostrzeżenie niemożności dotrzymania kroku osobie w tym samym wieku, która jest zdrowa. Kolejna faza to pojawienie się duszności podczas chodzenia po równym terenie, bez narzuconego przez kogoś tempa. Ostatni stopień rozwoju tego objawu to duszności w czasie toalety porannej.

Istnieją różne podziały niewydolności oddechowej w zależności od mechanizmu, przebiegu, czy też w oparci o wymianę gazową. W związku z tym, że niewydolność oddechowa nie jest jednolitą chorobą a zespołem zaburzeń klinicznych, objawy będą bardzo różnorodne i zależne od rodzaju zaburzenia.

Objawy ostrej niewydolności oddechowej

Można podzielić je na podmiotowe i przedmiotowe. Do grupy pierwszej objawów zaliczają się duszności i kaszel. Pojawia się gorączka, a w klatce piersiowej może być odczuwalny ból. Dochodzi także do plucia krwią.

Z kolei objawy przedmiotowe obejmują sinicę czy tachykardię. Wskazywać na te zaburzenia oddychania mogą, w zależności od przyczyny, objawy obturacji oskrzeli, niedrożność dróg oddechowych, niedodma, obrzęk płuc, naciek zapalny lub pojawienie się płynu w jamie opłucnej.

Objawy przewlekłej niewydolności oddechowej

Dzielą się podobnie jak w wypadku przewlekłej niewydolności płuc. Objawami podmiotowymi będą duszność pojawiająca się podczas wysiłku, ale także i w trakcie odpoczywania. Możliwości wysiłku u osoby chorej ulegną znacznemu zmniejszeniu. Będzie ona czuła się senna, wystąpią częste bóle głowy, co oznacza hiperkapnię. Do tych objawów należy zaliczyć także inne, które związane są z chorobą podstawową, np. w wypadku POChP - kaszel połączony z wykrztuszaniem.

Objawami przedmiotowymi przewlekłej niewydolności oddechowej są wynikające z hipoksemii tachypnoe, tachykardia, objawy niewydolności serca prawej jego komory czy też sinica. Poza tym w związku z hiperkapnią poszerzają się naczynia, co prowadzi do zaczerwienienia skóry i spojówek. Pojawią się także objawy wskazujące na zwiększony wysiłek dodatkowych mięśni oddechowych, klatka piersiowa ustawi się wdechowo. Do tej grupy objawów zaliczą się także te związane z chorobą podstawową.

Barbara Rozmus

Zobacz również opis choroby: Niewydolność oddechowa

Objawy przewlekłej niewydolności krążenia

Jest to choroba, która powoduje, że serce ma obniżoną sprawność działania przez co mniej tlenu dochodzi do poszczególnych narządu. Rozwija się ona w wyniku upośledzenia kurczowości mięśnia komór serca. Objawy związane z przewlekłą niewydolnością serca to:... czytaj więcej

Objawy ostrej niewydolności nerek

Ostra niewydolność nerek (ONN) to nagłe pogorszenie się funkcji wydalniczej nerek. Może ono doprowadzić do zatrucia całego ustroju przez magazynowane końcowe produkty metaboliczne. Przyczyny choroby są różnorodne i od nich uzależniony jest jej dalszy przebieg.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy