Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy hipsomii

Nie potrafisz rozróżnić zapachu? Masz problem z określeniem jego źródła? Nie cieszysz się jedzeniem swoich ulubionych potraw, bo nie potrafisz wyczuć ich aromatu? Najprawdopodobniej cierpisz na zaburzenie węchu, jakim jest hiposmia.

Zobacz również opis choroby: Hiposmia

Większość z nas nie ma pojęcia o możliwości utraty węchu.

Owszem, spotykamy się ze zjawiskami utraty wzroku, słuchu, mowy czy czucia. Są to ogromne tragedie dla tych, którzy ich doznają.

Często nie wyobrażają sobie swojej dalszej egzystencji bez możliwości wypowiedzenia słowa, postawienia kroku, słuchania ulubionej muzyki czy zwykłego patrzenia na świat.

A co z ze zmysłem powonienia? W jaki sposób wpływa ono na nasze życie? Czy nam zagraża? Bezpośrednio nie, ale może znacznie obniżyć jakość naszego bytowania. Jak zacząć pozytywnie dzień, jeśli nie czujemy pełnego aromatu gorącej herbaty z cytryną czy zapachu dżemu z malin, który mama robiła całe lato?

Powód zaburzeń węchu
   
Głównym sprawcą gorszego wyczuwania zapachów jest hiposmia. Chorobę tę charakteryzuje zmniejszona zdolność do wyczuwania zapachów. Jak wpływa na nas to zaburzenie? Przede wszystkim znacznie osłabia jakość naszego życia.

Nie potrafimy wyczuć zapachu obiadu, więc nie możemy cieszyć się pełnią jego smaku, co powoduje zmniejszenie apetytu. Hiposmia wpływa nie tylko na ilość spożywanych przez nas posiłków. Może powodować spadek libido, poczucie smutku i lęku, a nawet prowadzić do stanów depresyjnych. Ważnym jest zatem by rozpocząć leczenie i zapobiec dalszemu rozwoju choroby.

Jak rozpoznać hiposmię?
   
Pierwszym niepokojącym objawem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest słabsze powonienie. Nie potrafimy wyczuć innych zapachów, tylko te naprawdę ostre. Co gorsze, wydają się nam one nijakie, słabe. Pojawiają się problemy z rozpoznaniem różnych aromatów i określeniem ich źródeł. Tracimy wolę jedzenia, popadamy w depresję. Cały czas doskwierają nam  katar, zaburzenia drożności nosa.

Do tej pory nie mieliśmy z tym problemu, poza okresem zwiększonej liczby zachorowań. Katar nie tylko uniemożliwia nam normalne oddychanie, ale ogranicza możliwości wyczuwania aromatów.  Stajemy się rozdrażnieni, na niczym nie możemy się skupić, bo wszelkie działania krzyżują się z koniecznością sięgania po chusteczki higieniczne.  Zwykłe tabletki na nieżyt nosa, które można zakupić bez recepty, polecane przez farmaceutów nie przynoszą ukojenia.

Na dodatek zaczynamy odczuwać bóle głowy, zwłaszcza w okolicy zatok. Dolegliwości nie ustają po tygodniu, jak to zwykle bywa przy zwykłym przeziębieniu. Wszystkie te oznaki występujące długotrwale wskazują na konieczność wizyty u lekarza rodzinnego. Zaburzenia wyczuwania zapachów mogą być także oznaką starości. W pewnym wieku nasze zmysły przestają prawidłowo funkcjonować. Problemów z powonieniem nie można jednak bagatelizować. Mogą być one objawem choroby Parkinsona.

Diagnozowanie
   
Lekarz pierwszego kontaktu zazwyczaj przeprowadza wywiad i badania ogólne. W miarę potrzeb kieruje na dalsze badania diagnostyczne. Co może powodować hipsomię? Przede wszystkim alergia. Wielu z nas na nią cierpi, często jednak nie zdając sobie z tego sprawy. Na przestrzeni kilku ostatnich lat liczba alergików znacznie wzrosła.

Uczulamy się niemalże w każdym wieku, począwszy od dzieci, chorujących od urodzenia, do osób starszych. Co powoduje reakcje alergiczne? W dzisiejszych czasach prawie wszystko. Jedzenie, materiały, z których wykonane są ubrania,  sierść zwierząt, owady, kurz, rośliny. Najbardziej narażone na zaburzenia zdolności węchu są osoby uczulone na pyłki, trawy i kwitnące rośliny. Katar, spowodowany alergią, doskwiera im przez ¾ roku.

Zimną, jako, że są podatne na infekcje, bardzo szybko łapią przeziębienia, co wiąże się z problemami z drożnością nosa. Jak wykryć alergię? Lekarz rodzinny zazwyczaj kieruje nas do alergologa, który przeprowadza odpowiednie testy, mające na celu poznanie przyczyn uczuleń. Bywa także, że hipsomia jest wynikiem występowania polipów w nosie. Ich diagnozowanie polega na wykonaniu badania jamy nosowej przez laryngologa i zdjęcia RTG zatok.

Jak przywrócić zdolność wyczuwania zapachów?

W przypadku alergii, po wykonaniu testów, lekarz ustali nam odpowiednie leczenie farmakologiczne. Adekwatne do przypadku leki zmniejszą siłę reakcji na czynnik uczulający, przywracając nasz nos do zdrowia. Powróci także zdolność rozpoznawania zapachów. Jeżeli lekarz  wykryje  polip, zostaniemy skierowani na odpowiedni zabieg chirurgiczny, podczas którego zostanie on wycięty. Przez jakiś czas po zabiegu należy przyjmować sterydy, by zapobiec nawrotom polipów. U osób starszych, u których stwierdzi się chorobę Parkinsona zostanie zastosowana kuracja mająca na celu złagodzenie skutków schorzenia i spowolnienie jego rozwoju.

Autor:

Ewa Żak

Zobacz również opis choroby: Hiposmia

Ładny albo brzydki zapach: to nasz nos decyduje

Zespół badaczy izraelskich odkrył istnienie wyspecjalizowanych stref w nosie, które pozwalają odróżnić zapachy i określić, które są ładne, a które brzydkie. Miliony receptorów umieszczonych w nabłonku u szczytu jamy nosowej nie znalazły się tam przez przypadek.... czytaj więcej

W skrócie: nie tylko nos ma węch, serce również!

Zmysł węchu ma wiele tajemnic. Wszyscy mamy taki sam system węchowy, ale nie czujemy tego samego zapachu w ten sam sposób. Niektórym zapach maciejki przypomina dzieciństwo i wakacje u babci na wsi, inni niczego z nim nie łączą. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy