Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy grzybicy płuc

Kropidlakowy grzybniak płuc (aspergiloza) to masy grzyba, które powstają w jamach brzusznych po przebytej gruźlicy, ropniu płuca, w rozstrzeniach oskrzeli po przebytym zapaleniu u płuc, w przebiegu sarkidozy czy raka płuc. Poniżej zostaną przedstawione kliniczne objawy gzrybicy płuc.

Zobacz również opis choroby: Grzybica płuc

W obrazie radiologicznym widać owalny, nieregularny cień w jamie płucnej, z rąbkiem powietrznym pomiędzy grzybniakiem a ścianą jamy. Grzybniaki mogą być pojedyncze lub mnogie i pojawiać się w jednym lub w obu płucach, głównie w górnych płatach.

Objawy kliniczne grzybicy płuc

Najczęstszy objaw kliniczny to krwioplucie, które pojawia się u 52% chorych na grzybicę płuc. Ich skala jest różna: od skąpych i rzadkich, do częstych i obfitych. Bywają one czasem przyczyną zgonu.

Same symptomy choroby zależą od postaci w jakiej występuje.

Alergiczny rodzaj grzybicy płuc objawia się poprzez mokry, świszczący kaszel z brązowym śluzem, utratę masy ciała oraz gorączkę (zwłaszcza u chorych z neutropenią).

Inwazyjny typ grzybicy płuc wiąże się z kaszlem, dreszczami, gorączką czy bólami głowy, a więc z objawami rzekomogrypowymi. W późniejszej fazie mogą pojawić się bóle opłucowe, skrócony oddech oraz krwiomocz.

Grzybicę płuc diagnozuje się na podstawie badań serologicznych. Wykonuje się także badania RTG lub tomografię komputerową. Na podstawie wyników badań można ocenić skalę zmian w płucach. W badaniu RTG widoczne są zmiany, które przypominają odoskrzelowe zapalenie płuc, ulegające następnie konsolidacji lub cienie owalne, które ewoluują do trójkątnych obwodowych zacienień.

Natomiast w badaniu TK charakterystyczne jest centralnie położone zacienienie, które odpowiada martwicy skrzepowej, z obwódką zacienianą o mniejszym natężeniu. Spowodowane jest to zmianami krwotocznymi lub odczynowymi zmianami zapalnymi.

Katarzyna Łukawska

Zobacz również opis choroby: Grzybica płuc

Objawy grzybicy dłoni

Grzybica dłoni jest nieprzyjemnym i wstydliwym schorzeniem, które utrudnia nam kontakty z innymi ludźmi. Bez odpowiedniego leczenia nie jesteśmy w stanie zatrzymać jej rozwoju. Im szybciej je rozpoczniemy, tym większa szansa na powodzenie. czytaj więcej

Objawy grzybicy stóp

Objawy grzybicy mogą z pozoru przypominać zwykłe zaczerwienia i obtarcia, dzięki czemu grzybica skóry stóp czy też grzybica dłoni może przez dość długi czas rozwijać się na naszym ciele, nie wzbudzając podejrzeń. Ważne jest jednak, by w odpowiednim momencie rozpoznać u siebie rozwijającą się chorobę i udać się do... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy