Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy duszności krtaniowej

Trudności w nabraniu powietrza, przyspieszony oddech, brak tchu to niektóre z objawów duszności krtaniowej. Duszność to dość subiektywne uczucie trudności w oddychaniu. W jaki innym sposób może się ona objawiać?

Zobacz również opis choroby: Duszność krtaniowa

Najważniejszym objawem jest – przy stosunkowo łatwym wydechu – trudność w nabraniu powietrza. Wdech jest długi, świszczący lub charczący, towarzyszy mu zazwyczaj duży wysiłek, gdyż nasila się udział pomocniczych mięśni oddechowych.

Oddech jest przyspieszony i pogłębiony, może wystąpić sinica. Jeżeli powodem duszności jest ostre zapalenia krtani, towarzyszyć jej mogą zwykły objawy infekcji, takie jak gorączka, katar, złe samopoczucie. Przy niedrożności dróg oddechowych powyżej rozdwojenia tchawicy obecny będzie świst krtaniowy.

Zwężenia w górnym piętrze krtani nie powodują zmian w głosie, natomiast przy zwężeniu na środkowym piętrze krtani, oprócz świstu pojawiają się zaburzenia głosu. Zwężenia podgłośniowe, czyli te na dolnym piętrze krtani przyczyniają się również do kaszlu krtaniowego, tzw. „szczekającego kaszlu” (swoim brzmieniem przypomina szczekanie psa).

Duszność może pojawić się nagle i być spowodowana np. zablokowaniem krtani przez ciało obce. W takim przypadku duszność będzie przebiegała bardzo gwałtownie i może stać się zagrożeniem dla życia. Natomiast w chwili, gdy zwężenie krtani narasta powoli, organizm powoli przystosowuje się do zmniejszonej ilości dostarczanego tlenu.

Rozróżnia się dwa typy duszności – wysiłkową i spoczynkową. Skrajną postacią jest asfiksja, czyli ostra niewydolność oddechowa.

Autor:

Angelika Szkuta

Zobacz również opis choroby: Duszność krtaniowa

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności