Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy chorób płuc

Płuca to organ wewnętrzny, który jest potrzebny do funkcjonowania ludzkiego organizmu i niezbędny człowiekowi do życia. W płucach zachodzi proces wymiany gazowej, dzięki temu organowi możliwe jest oddychanie i zaopatrywanie komórek ciała w życiodajny tlen.

Zobacz również opis choroby: Choroby płuc

Wszelkie nieprawidłowości w zakresie działania płuc przekładają się na zaburzenia ważnych procesów zachodzących w ludzkim ciele i skutkują pojawieniem się różnych objawów i dolegliwości. Wczesne dostrzeżenie symptomów i szybkie zdiagnozowanie chorób płuc może ustrzec nas przed groźnymi powikłaniami.

Symptomy chorób płuc

Objawy astmy

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, która charakteryzuje się nawracającymi objawami o zmiennym nasileniu. Choroba ta wywołuje czasowe zwężenie dróg oddechowych oraz skurcze oskrzeli.

Do podstawowych objawów astmy zaliczamy: świszczący oddech, duszności, ucisk w klatce piersiowej oraz kaszel, który nasila się nocą lub w okresie porannym. Skutkiem uporczywego kaszlu jest wydzielanie trudnej do odkrztuszenia plwociny (wydzieliny zalegającej w płucach).

Nasilenie wymienionych objawów może być związane z wysiłkiem fizycznym lub czynnikami środowiskowymi, jak np. zanieczyszczonym powietrzem. Osoby cierpiące na astmę są bardziej narażone na wystąpienie niektórych chorób, takich jak: zapalenie zatok, zespół bezdechu śródsennego lub zarzucanie żołądkowo-przełykowe.

Objawy zwłóknienia płuc

Zwłóknienie płuc jest chorobą dróg oddechowych, na skutek której w tkance płuc dochodzi do powstania blizn, co prowadzi do poważnych problemów z oddychaniem. Tworzeniu blizn towarzyszy proces nagromadzenia nadmiaru włóknistej tkanki łącznej, czego skutkiem jest zmniejszenie drożności dróg oddechowych i ograniczenie podaży tlenu do krwi. W konsekwencji pacjenci cierpią z powodu przewlekłej duszności.

Do podstawowych objawów zwłóknienie płuc zaliczamy: duszności nasilające się po wysiłku fizycznym, suchy kaszel, przyspieszony i spłycony oddech, nadmierna utrata masy ciała, zmęczenie, bóle mięśni i stawów oraz pałeczkowatość palców dłoni i stóp.

Objawy rozedmy płuc

Rozedma płuc to przewlekła choroba układu oddechowego, która powoduje uszkodzenia w obrębie pęcherzyków płucnych, co zakłóca proces wymiany gazowej oraz narusza strukturę płuc. Rozedma płuca stanowi jeden z członów zespołu chorobowego - przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Rozwój rozedmy może trwać wiele lat, nie wywołując zauważalnych  objawów lub dolegliwości. Głównym symptomem tej choroby jest duszność, która zazwyczaj rozwija się stopniowo. Początkowo duszności pojawiają się po intensywnym wysiłku fizycznym, więc objaw bywa często bagatelizowany do momentu, w którym nie zacznie zakłócać codziennych czynności. Zaawansowana rozedma płuc może skutkować spłyconym oddechem i dusznościami nawet w okresie nieaktywności fizycznej.

Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)

Zespół chorób, które wywołują zaburzenia przepływu powietrza w obrębię układu oddechowego. Ograniczony przepływ powietrza jest skutkiem zwężenia dróg oddechowych oraz uszkodzenia struktury płuc. Osoby z przewlekłą obturacyjna chorobą płuc są szczególnie wrażliwe na czynniki środowiskowe, takie jak dym tytoniowy lub zanieczyszczenia powietrza. Choroba ma charakter nieuleczalny.

Początkowo POChP może nie powodować żadnych objawów lub wywoływać łagodne dolegliwości. Wraz z rozwojem choroby, objawy zwykle stają się bardziej uciążliwe. Do podstawowych objawów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc zaliczamy: kaszel, nadmierne wytwarzanie śluzu, duszność nasilająca się po wysiłku fizycznym, świszczący oddech oraz ucisk w klatce piersiowej

Objawy zapalenia płuc

Zapalenie płuc to stan zapalny rozwijający się w obrębie płuc lub jednego płuca. Podstawowymi przyczynami tej choroby są infekcje wywoływane przez bakterie i wirusy, a w niektórych przypadkach również grzyby i  pasożyty. Na zapalenie płuc najbardziej narażone są osoby starsze, powyżej 65. roku życia lub osoby bardzo młode, w wieku poniżej 2 lat.

Objawy zapalenia płuc mogą mieć zróżnicowane nasilenie. Do podstawowych symptomów tej choroby zaliczamy: wysoką temperatura ciała (gorączka), dreszcze, kaszel z odksztuszaną wydzieliną płucną, duszności, ból w klatce piersiowej oraz nagłe pogorszenie stanu zdrowia po przebytej grypie.

Objawy sarkoidozy

Sarkoidoza, zwana również chorobą Besniera-Boecka-Schaumanna, to schorzenie systemu immunologicznego, które charakteryzuje się wysypem ziarniaków (małych grudek) głównie w obrębie płuc oraz węzłów chłonnych, chociaż mogą one występować również na innych organach wewnętrznych.

Do podstawowych objawów sarkoidozy należą: ciągłe, brak energii, utrata masy ciała, bóle stawów, zapalenie stawów, suchość gałek ocznych, obrzęk kolana, zaburzenia widzenia, duszności, suchy kaszel oraz zmiany skórne.

Podsumowanie

Nieleczone choroby płuc mogą skutkować poważnymi powikłaniami, a w skrajnych przypadkach nawet przedwczesnym zgonem chorego. Znaczna część objawów towarzyszących poszczególnym chorobom płuc jest typowa dla kilku jednostek chorobowych, dlatego po wystąpieniu któregoś z symptomów należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje konkretne schorzenie i dobierze odpowiednie metody leczenia.

Stanisław Skorcz

Zobacz również opis choroby: Choroby płuc

Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (PochP) jest jedną z najgroźniejszych chorób z którą, ciężko jest walczyć, a jeszcze ciężej wygrać. Cierpią na nią głównie palacze, którzy zazwyczaj dowiadują się o jej istnieniu dopiero w gabinecie lekarza, który informuje ich o tym, że są chorzy.... czytaj więcej

Objawy przewlekłej choroby płuc

Rozedma płuc, czyli choroba przewlekła płuc zaliczana do chorób zawodowych wywołana jest przez zanieczyszczenia środowiska i palenie papierosów. Do najczęściej występujących objawów a jednocześnie najmniej charakterystycznych zaliczamy kaszel i duszności.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy