Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy astmy aspirynowej

W specjalistycznych ośrodkach medycznych wykonuje się cykl badań, które mają wykazać nadwrażliwość na aspirynę, czyli na kwas acetylosalicylowy. Osoba diagnozowana jest poddawana próbie prowokacyjnej, w której to głównym celem jest ustalenie współczynnika nadwrażliwości.

Zobacz również opis choroby: Astma aspirynowa

Pacjent może zareagować dwojako. Kiedy próba jest negatywna dowiadujemy się, iż osoba badana jest odporna na substancję. Natomiast podczas gdy próba okaże się pozytywna lub tym bardziej wywoła burzliwe reakcje, które będą musiały zostać zneutralizowane jedynie dzięki natychmiastowej reakcji anestezjologa, u pacjenta występuje brak odporności na aspirynę. Podczas wielogodzinnej obserwacji dojdzie do wykonania kilku badań kontrolnych, które mogą potwierdzać postawioną diagnozę.

Rozróżnia się dwa typy nadwrażliwości:

  1. bronchospastyczną (nasilone objawy ze strony dróg oddechowych)
  2. pokrzywkowo-obrzękową (nasilone objawy skórne)

Objawy astmy aspirynowej

Najczęstszym objawem spożycia kwasu acetylosalicylowego jest ostry atak astmy. Może pojawić się w ciągu kilku minut do nawet dwóch godzin po połknięciu substancji lub innego preparatu podobnego chemicznie do aspiryny.

Dochodzi wtedy najpierw do wstrząsu, a następnie do utraty przytomności. Należy działać szybko, gdyż upadek osoby dorosłej może spowodować daleko idące skutki, a nawet śmierć. Później dochodzi do zatrzymania pracy mięśni oddechowych. Konieczna jest natychmiastowa reakcja osób postronnych. Do zadań osób niebędących lekarzami lub ratownikami medycznymi należy wziewne podawanie betamimetyku, a w przypadkach skrajnych nawet resuscytacja. Lekarz, bądź ratownik mogą podać dożylnie kortykosteroidy.

Objawami lżejszymi obrazu klinicznego może być np. patologiczny nieżyt nosa, czyli zapalenie błony śluzowej nosa lub nawet zatok przynosowych. Następstwami są: utrudnione oddychanie nosem, wodnista wydzielina z nosa, kichanie, ból głowy oraz ogólne osłabienie.

Innym objawem może być przewlekłe zapalenie zatok, któremu towarzyszą zmiany błony śluzowej widoczne jedynie w badaniu tomografii komputerowej, gorączka oraz ogólny, zmieniający lokalizację ból zatok.

Częstym objawem jest również upośledzenie węchu, a nawet polipy w nosie, czyli utworzenie guzowatego tworu wyrastającego z błony śluzowej. Mogą one mieć nawet centymetr wielkości. Drapanie w gardle i kaszel to także występujące objawy.

Pojawiające się równie często, co atak ostrej astmy, a także nieżyt nosa są również duszności. Najczęściej występują po wzmożonym wysiłku fizycznym, podczas którego mięśnie oddechowe wykonują ogromną pracę. Jest to subiektywne odczucie braku powietrza w płucach. Często osoba mająca duszności gwałtownie i głęboko wykonuje wdechy i wydechy, co z kolei może doprowadzić do hiperwentylacji, a także osłabienia, czy nawet omdlenia. Podczas astmy aspirynowej jak i oskrzelowej duszności są określane jako przewlekłe. Występują często.

W związku z czynnością mięśni oddechowych może wystąpić nagły ucisk w klatce piersiowej, co często spowodowane jest skurczem mięśni międzyżebrowych, a także mięśnia sercowego.

Objawy astmy oskrzelowej zależnie od postaci klinicznej nasilają się lub maleją. Podczas astmy aspirynowej pokrzywkowo-obrzękowej następuje dominacja patologicznych zmian skóry.

Spośród objaw skórnych można wskazać pokrzywkę, która jest niejednolitym zespołem chorobowym o zróżnicowanym pochodzeniu. W czasie pokrzywki dochodzi do powstania wykwitu pierwotnego, czyli bąbla pokrzywkowego. Dzieje się tak ze względu na rozszerzenie i zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych. Wiele osób myśli, iż jest to obrzęk naskórka, jednakże to błąd, gdyż pokrzywka to tak naprawdę obrz ęk skóry właściwej, gdyż to ona jest unaczyniona. Wszystkiemu może towarzyszyć obrzęk naczynioruchowy.

Innym objawem skórnym może być np. świąd skóry, czyli uczucie swędzenia skóry. W wyniku tego może dojść do drażliwości pacjenta, zaburzenia zasypiania, czy nawet do infekcji skórnej w wyniku zadrapań.

Objawy astmy aspirynowej to już osobno uciążliwe schorzenia. Niestety w wyniku choroby dochodzi do współgrania wielu czynników. Osoby po 30 roku życia powinny niezwłocznie udać się do lekarza po skierowanie na badania nad wrażliwością na aspirynę. Wczesne wykrycie choroby oraz zmiana diety pozwoli załagodzić lub całkowicie wykluczyć objawy.

Zobacz również opis choroby: Astma aspirynowa

Rekordowe poziomy astmy w Stanach Zjednoczonych

Jak stwierdza raport sporządzony przez Centers for Disease Control and Prevention (centra kontroli i prewencji chorób), w Stanach Zjednoczonych proporcja ludzi, którzy chorują na astmę, wzrosła z 7,3% w 2001 roku do 8,4% do 2010 roku.... czytaj więcej

Objawy astmy wysiłkowej

Astma wysiłkowa to skurcz oskrzeli pojawiający się podczas wysiłku lub niedługo po nim. Najczęściej cierpią na nią dzieci i młodzież. Może znacznie utrudnić aktywność fizyczną, doprowadzając do jej ograniczenia. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy