Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy anosmii

Inne nazwy objawów choroby: Objawy utraty węchu;

Anosmia to jedno z najbardziej przykrych zaburzeń węchu, ponieważ polega na całkowitym nieodczuwaniu zapachów.

Zobacz również opis choroby: Anosmia

Przyczyny i objawy

Anosmia jest chorobą, ale i również objawem innych chorób. U młodych ludzi przeważnie nie jest wywoływana przez poważniejsze choroby, a:

  • infekcje górnych dróg oddechowych, katar, urazy głowy (około 70% wszystkich przypadków anosmii);
  • inne niż katar choroby nosa i operacje nosa;
  • guzy.

Mało ludzi wie, że utrata zdolności czucia zapachów występuje u 6% ludzi po urazach głowy. Często bagatelizujemy ten problem, jednakże szanse na częściowy powrót węchu ocenia się  jedynie na 30%. Ponadto jeżeli poprawa nie nastąpi do 10 miesięcy, szanse na powrót węchu praktycznie nie istnieją.

Badania

1. Jeżeli ubytek węchu narasta lub jest trwały, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Powinniśmy uzyskać skierowanie do laryngologa lub neurologa.
2. Następnie wymagane jest poddanie się badaniom polegającym na wąchaniu kawy, migdałów, smoły i cytryny – są one łatwe do rozpoznania, bo mają intensywny zapach.
3. Żeby ustalić czy utrata powonienia jest całkowita, do wąchania podaje się cuchnące substancje, np. asafetydę („czarne łajno”), które ma wyjątkowo przykry zapach i powoduje odruchowe marszczenie nosa.

Alergie pokarmowe

W przypadkach przewlekłych należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia alergii pokarmowej. Tutaj zaleca się wykonanie odpowiednich testów. Alergeny zawarte w pożywieniu mogą wywoływać przewlekłe zapalenie błon śluzowych, które przykrywają i blokują receptory węchowe.


Leki homeopatyczne

Można znaleźć korzystne działanie w lekach homeopatycznych. Te powinny być jednak przepisane przez homeopatę.

Medycyna tybetańska

Wg mądrości wschodu, a zwłaszcza medycyny tybetańskiej, utrata jednego ze zmysłów jest objawem poważnych zaburzeń. Nie musi to oznaczać chorób groźnych dla życia, lecz to, że leczenie może wymagać dużo zdyscyplinowani i być trudne. Warto udać się to tybetańskiego terapeuty. Pomóc mogą również specjaliści praktykujący medycynę chińską lub tę opartą na Ajurwedzie.

Anosmia jest zazwyczaj nieodwracalna jeśli dochodzi do uszkodzenia struktur nerwowych. Należy więc dbać o nos, bo jeżeli raz stracimy zmysł węchu, prawdopodobnie możemy go już nie odzyskać. A więc, jeżeli już czujemy, że coś jest nie tak, warto szybko udać się do lekarza.

Zobacz również opis choroby: Anosmia

W skrócie: nie tylko nos ma węch, serce również!

Zmysł węchu ma wiele tajemnic. Wszyscy mamy taki sam system węchowy, ale nie czujemy tego samego zapachu w ten sam sposób. Niektórym zapach maciejki przypomina dzieciństwo i wakacje u babci na wsi, inni niczego z nim nie łączą. czytaj więcej

Utrata węchu może być sygnałem ostrzegawczym

Badanie na 3 tys. osób wykazało, że 39% dorosłych z najsłabszym węchem zmarło w ciągu pięciu lat - w przeciwieństwie do zaledwie 10%, które poprawnie zidentyfikowali zapachy. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy